Xulosa qilib aytganda, yangilangan Konstitutsiya – inson qadri, adolat, qonuniylik va barqaror rivojlanishga xizmat qiladigan yangi huquqiy poydevor bo‘lib, Yangi O‘zbekiston taraqqiyoti uchun mustahkam yo‘l xaritasini belgilab berdi.
Samarqand viloyat adliya boshqarmasi
Adliya vazirligi tashabbusi bilan, aholining — ayniqsa yoshlarning — konstitutsiyaga oid bilimlarini rivojlantirish, huquqiy ong va madaniyatini oshirish hamda mamlakatimizda olib borilayotgan keng ko‘lamli demokratik, ijtimoiy va siyosiy islohotlardan xabardor qilish maqsadida tashkil etilgan Targ'ibot poyezdi Samarqandga yetib keldi.
Viloyat adliya boshqarmasi mas’ul xodimi A. Kuylanov tomonidan So‘zangaron Abu Ali ibn Sino nomidagi jamoat salomatligi texnikumida xodimlar va talaba-yoshlar ishtirokida ekologik bilimlarni oshirishga qaratilgan seminar-trening o‘tkazildi.
Tadbir davomida ekologik huquq, atrof-muhitni muhofaza qilish bo‘yicha dolzarb masalalar, mavjud ekologik muammolar va ularning yechimiga oid fikr-mulohazalar bildirildi. Shuningdek, ishtirokchilarga ekologik madaniyatni yuksaltirish yo‘nalishidagi ilg‘or xalqaro tajribalar haqida ma’lumotlar berildi.
Mazkur seminar ekologik ong va mas’uliyatini oshirishga xizmat qilish bilan birga, ekologik xavfsizlikni ta’minlash borasida zarur amaliy bilim va ko‘nikmalarni mustahkamlashga ham katta hissa qo‘shdi.
Huquqshunoslik kasbining obro‘si va nufuzini oshirish, yoshlarda ushbu kasbga nisbatan hurmat va faxr tuyg‘ularini shakllantirish, ularni huquqiy bilim olishga qiziqtirish bo‘yicha mamklakatimizda bir qator izchil islohotlar amalga oshirilmoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 24-maydagi “Ma’muriy islohotlar doirasida adliya organlari va muassasalarining mas’uliyatini yanada oshirish hamda ixcham boshqaruv tizimini shakllantirish to‘g‘risida”gi PF-80-son Farmoniga muvofiq Samarqand hamda Namangan viloyati yuridik texnikumlari negizida Toshkent davlat yuridik universiteti huzuridagi Samarqand hamda Namangan viloyat akademik litseylari tashkil etildi.
Akademik litsey Davlat ta’lim standartlariga mos ravishda to‘qqiz yillik tayanch o‘rta ta’lim asosida 2 yil mobaynida amalga oshiriladigan va ta’lim oluvchilarning intellektual qobiliyatlarining jadal rivojlanishini ta’minlaydigan, shuningdek chuqurlashtirilgan ta’lim dasturlari asosida o‘qitish amalga oshiriladigan, kasb-hunarga va shaxsga yo‘naltirilgan ta’lim olishini ta’minlaydigan davlat o‘rta maxsus ta’lim muassasasi hisoblanadi.
Hozirda Toshkent davlat yuridik universiteti huzuridagi Samarqand viloyat akademik litseyida jami 358 nafar o‘quvchilar tahsil olib ularga 30 ga yaqin professor-o‘qituvchilar ta’lim berib kelmoqda.
Akademik litseyda “Davlat va huquq asoslari” hamda Ingliz tili fanlari chuqurlashtirib o‘qitiladi.
Dars jarayonlari interaktiv usullarda, yangi pedagogik texnologiyalar asosida zarur texnik vositalarni qo‘llagan holda olib borilmoqda.
Shuning akademik litsey o‘quvchilariga bevosita TDYU professor-o‘qituvchilari tomonidan onlayn dars-mashg‘ulotlari, hamkor tashkilotlar, xususan, adliya boshqarmasi, sud, advokatura, notarius, majburiy ijro byurosi tomonidan “Mahorat darslari” olib borilmoqdaki bu o‘quvchilarga o‘z sohasiga qiziqishini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Litseyda o‘quvchilarning bo‘sh vaqtlarini samarali tashkil etish maqsadida sport to‘garaklari bilan bir qatorda “Suniy intellekt”, “Fashion and style”, “Yuridik klinika”, “Muzokara san’ati”, “Notiqlik va nutq mahorati”, “social media market”, “Mantiqiy fikrlash” kabi to‘garak va loyihalar tashkil etilgan bo‘lib, unda o‘quvchilar intellektual ko‘nikmalarini ham oshirib bormoqda.
2025/2026 o‘quv yilida Toshkent davlat yuridik universiteti huzuridagi Samarqand viloyat yuridik akademik litseyida o‘quvchilar ma’naviyatini yuksaltirish va ularning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish bo‘yicha bir qator ishlar amalga oshirildi.
Xususan, bugungi kunga qadar akademik litseyda jami 8 ta to‘garak va klublar faoliyati yo‘lga qo‘yilgan bo‘lsa, joriy o‘quv yilidan boshlab akademik litsey Talabalar assotsasiyasi huzurida “Inklyuziv volontyorlari” guruhi,
“Media club” hamda “Yoshlar korrupsiya qarshi ” klublari ham o‘z faoliyatini boshladi.
Shuningdek, akademik litseyda futbol, voleybol, shaxmat, shashka hamda stol tennis sport klublari faoliyati yo‘lga qo‘yilib unda o‘quvchilarning faol ishtiroki ta‘minlanmoqda.
O‘quvchilarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish, davlat va jamiyatga yetuk, yosh va raqobatbardosh kadrlarni tayyorlash, yoshlarni ona Vatanga sadoqat, halollik, mehnatsevarlik va fidoyilik ruhida tarbiyalash va intellektual salohiyatini oshirish hamda ularga o‘z iqtidor va salohiyatini namoyon etishga imkoniyatlar yaratish maqsadida har yili Toshkent davlat yuridik universiteti huzuridagi akademik litsey o‘quvchilari o‘rtasida “Lex Pride” – (Akademik litsey faxri) Respublika ko‘rik-tanlovi o‘tkazilib kelinmoqda.
Xususan, joriy o‘quv yilida o‘tkazilgan tanlovning Respublika bosqichida TDYU huzuridagi Samarqand viloyat akademik litsey o‘quvchisi Olimova Sabrina Jamshidovna faxrli III o‘rinni egalladi.
O‘quvchilarning bo‘sh vaqtlarini samarali tashkil etish hamda ularning ilmiy izlanishlarga oid bilim va ko‘nikmalarini yanada oshirish maqsadida bir qator seminar, ilmiy konferensiya hamda loyihalarga jalb qilinmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi hamda Toshkent davlat yuridik universiteti hamkorligida tashkil etilgan “Huquq maktabi” o‘quv kurslarida akademik litseyning 100 nafardan ortiq o‘quvchisi ishtirok etib 150 ga yaqin sertifikatlarni qo‘lga kiritdi.
2025-yil sentabr oyida Toshkent davlat yuridik universiteti huzuridagi Samarqand viloyat akademik litseyi 2-bosqich, 207-guruh o‘quvchisi Azamatova Shahzoda Otabek qizi Mustaqil Davlatlar Hamdo'stligi (MDH) miqyosida tashkil etilgan “Yuksak ehtirom” xalqaro ilmiy-amaliy ko‘rik tanlovda ishtirok etib, estalik ko‘krak nishoni bilan taqdirlandi.
O‘quvchilarning nazariy bilimlarini amaliyotda mustahkamlash maqsadida ularning bo‘sh vaqtlarida mutasaddi idorlar bilan hamkorlikda bir qator uchrashuvlar tashkil etilmoqda. Xususan Samarqand viloyat adliya boshqarmasi, Majburiy ijro byurosi Samarqand viloyat boshqarmasi, Samarqand viloyat sudi, Advokatlar palatasi Samarqand viloyat boshqarmasi va hokazo.
Yoshlarning huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini yuksaltirish hamda ularning huquqiy tarbiyasiga salbiy ta’sir ko‘rsatuvchi omillarga nisbatan huquqiy immunitetni shakllantirish, yoshlar o‘rtasida huquqbuzarliklarga nisbatan murosasizlik munosabatini shakllantirish, ularda qonunlarga hurmat, mamlakat taqdiriga daxldorlik hamda vatanparvarlik hissini kuchaytirishga qaratilgan tadbirlar kelgusida davom ettiriladi.
TDYU huzuridagi Samarqand viloyat akademik litsey direktorining yoshlar bilan ishlash bo‘yicha o‘rinbosari J.Otaqulov
Viloyat adliya boshqarmasi tomonidan Samarqand davlat pedagogika institutida “Xotin-qizlarga nisbatan raqamli zo‘ravonlikka barham berish uchun birlashaylik!” mavzusida tadbir o‘tkazildi.
Tadbir jamiyatda tez sur’atda rivojlanayotgan raqamli texnologiyalar sharoitida xotin-qizlarning xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan muhim tashabbus bo‘lib, bugungi kunda internetdagi kamsitish, shantaj, kiber ta’qib, shaxsiy ma’lumotlarni ruxsatsiz tarqatish kabi holatlarning ayollarning shaxsiy hayoti, ruhiy salomatligi va ijtimoiy faolligiga jiddiy ta’sir ko‘rsatayotgani ta’kidlandi.
Tadbirda adliya mas’uli tomonidan kiber ta’qib, shantaj, kamsitish, soxta akkauntlardan foydalanish, ruxsatsiz surat yoki ma’lumot tarqatish kabi holatlar hayotiy misollar asosida tushuntirildi.
Shuningdek, ayollar va voyaga yetmaganlarning raqamli maydondagi huquqlari, ularni himoya qiluvchi qonuniy mexanizmlar hamda huquqbuzarlik sodir bo‘lganda murojaat qilish tartibi haqida huquqiy tushuntirishlar berildi.
Bugun Samarqand viloyat adliya boshqarmasi rahbariyati “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetining bir guruh talabalari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida talabalarga adliya organlarining faoliyati, huquqiy davlatni shakllantirishda adliya tizimining o‘rni hamda yoshlar uchun yaratilayotgan imkoniyatlar haqida batafsil ma’lumot berildi.
Tadbirning asosiy maqsadi — yoshlar ongida huquqiy madaniyatni yuksaltirish, ularni davlat organlari faoliyati bilan yaqindan tanishtirish va amaliy bilimlarini boyitishdan iborat bo‘ldi.
Talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollariga javob olishdi, shuningdek, adliya sohasidagi innovatsion yondashuvlar, raqamlashtirish jarayonlari va yosh mutaxassislar uchun mavjud istiqbollar haqida ham fikr almashdilar.
Uchrashuv iliq va samarali ruhda o‘tdi. Yoshlar uchun bunday amaliy uchrashuvlar ularning kasbiy yo‘nalishini belgilashda muhim ahamiyatga ega.